Zbrojní vybavení

Tato skupina zbraní se skládá z dlouhých obouručních  zbraní, které jsou (s výjimkou brokovnice a plamenometu) nejvhodnější pro účinnou likvidaci nepřátel na větší vzdálenost.

Jejich vylepšování je v průběhu hry nesložitější, protože se skládá z většího množství úprav, vyžadující více potřebných dílů a nástrojů.

Brokovnice

Brokovnice je velice účinná dlouhá broková zbraň, vhodná ideálně ke střelbě na krátkou vzdálenost, kdy je nepřátelům schopna ustřelit hlavu, urvat končetiny nebo provrtat střeva.

Touto zbraní zvládnete na jednu ránu, samozřejmě v závislosti na vzdálenosti, zabít tři stádia infikovaných jedinců – Runnery, Stalkery a překvapivě také Clickery. Co se Bloaterů týče, u těch z této zbraně budete muset vystřelit více než jednou a mířit budete muset opravdu co nejpřesněji.

Brokovnice není příliš vhodná pro likvidaci lidských nepřátel s neprůstřelnými vestami a helmami.

Zbraň můžete v průběhu hry postupně vylepšovat k její úplné dokonalosti.

YouTube video

Lovecká puška

Lovecká puška, jinak také jen puška, je dlouhá zbraň, využívaná Joelem, Ellie a dalšími přeživšími.

Tato zbraň je zvláště užitečná proti nepřátelům používajícím například neprůstřelné vesty a další podobné ochranné prvky, proto je ideální zbraní proti armádním příslušníkům a také Bloaterům, kteří mají specifický “pancíř” tvořený vrstvami zrohovatělých hub.

Když tuto zbraň vylepšíte na pracovním stole na maximum, můžete se těšit na to, že po jednom výstřelu z ní sejmete veškeré lidské nepřátele a dokážete jím zabít i poměrně dost odolného Clickera.

YouTube video

Luk

Luk, skládající se z pružného lučiště a nepružné tětivy, je skvělá tichá zbraň pro utajované situace, při kterých není ideální způsobovat jakýkoliv hluk. Díky omezenému rozsahu a oproti střelným zbraním podstatně pomalejší rychlostí je však nutné mít pohyblivé cíle v co nejlepším dosahu.

Jeho šípy mají viditelnou obloukovou trajektorii a jejich chování ve hře funguje na stejné bázi jako v reálném životě.

Výhodou je, že se ve hře dají používat opakovaně, pokud samozřejmě nedojde k jejich zlomení (například trefa do zdi, do hlavy infikovaných či do jakéhokoliv místa Bloatera).

Luk se dá v průběhu hry postupně vylepšovat.

YouTube video

Odstřelovací puška

S odstřelovací puškou, která terč dokáže zlikvidovat s maximální razancí, se ve hře setkáte pouze s její statickou formou, kdy je napevno připevněna ke své základně, tudíž ji nemůžete nosit s sebou v průběhu hry.

Střílet z ní budete moci jen v jedné kapitole a její obrovskou výhodou je, že se z hráčského pohledu nemusí vůbec přebíjet a má jako bonus nekonečno nábojů.

Tuto zbraň v omezené míře ve hře používají lovci a příslušníci armády.

YouTube video

Plamenomet

Plamenomet je ve hře v podstatě improvizovanou zbraní, což dokazuje její jednoduchá trubkovitá konstrukce. Spoušť plamenometu je ve skutečnosti zhotovena z páky jízdního kola, té kterou známe z lankové ruční brzdy. Zdrojem paliva je malá červená propanová nádržka připevněná k jeho spodní části.

Ačkoli má plamenomet velmi omezený vzdálenostní dosah a velkou spotřebu paliva, lze jeho účinnost v průběhu hry výrazně vylepšit a tím tak postupně snižovat riziko nebezpečí hratelné postavy.

Co si budeme povídat, tato zbraň je extrémně účinná a to především vůči infikovaným. Samozřejmě lze s její pomocí likvidovat i lidské nepřátele a to tak, že na ně postačí opravdu malý žár. Ten je začne spalovat dříve, než se vůbec odhodlají k nějakému dalšímu útoku.

YouTube video

Samopal

Samopal je dlouhá ruční samočinná zbraň s vysokou kadencí, která střílí munici v nepříjemných dávkách. Ve hře je vybavena například skvěle kalibrovaným zaměřovačem, silnou svítilnou pod hlavní nebo sklopným držadlem.

Tato zbraň je ve hře využívána příslušníky armády a Světlonošů. Jako hráčské vybavení si ji ale moc neužijete, protože k dispozici je opravdu minimálně a to navíc ještě v závěru prvního vydané titulu této herní série.

Hráč, který v určitý moment samopal vlastní, může disponovat až 120 kulkami, kdy 30 z nich je umístěných v zásobníku a zbylých 90 se nachází v rezervě.

Pokud hrajete hru na těžší obtížnost, počítejte s tím, že množství munice pro tuto zbraň bude k dispozici minimálně.

YouTube video

Vodní pistole

Vodní pistole není zbraň jako taková, ale její přítomnost je ve hře důležitá a to konkrétně v jedné z kapitol titulu The Last of Us: Left Behind.

Má neomezené množství vody, ale je třeba ji neustále pumpovat tak, aby byla schopna generovat tlak potřebný pro stříkání vody. Každé napumpování obnoví 20% kapacity.

YouTube video

Krátké zbraně, jinak také hovorově jen pistole, jsou jednoruční zbraně menších rozměrů.

Těmto zbraním chybí síla a dostřel a právě z těchto důvodů jsou účinné především na krátkou vzdálenost nebo opravdu těsnou blízkost, kde přímo excelují. Nejsou žádným přínosem při boji s osobami, které používají neprůstřelné vesty, helmy a štíty.

Krátká zbraně jsou jediné zbraně, které můžete používat během momentu, kdy před sebou držíte lidské neinfikované rukojmí, potřebné jako lidský štít pro svou ochranu.

9mm pistole

Jedna z nejčastěji používaných střelných zbraní ve hře. Tato zbraň s ráží 9mm plní svůj maximální účel v bezprostřední blízkosti boje.

Do zásobníku této zbraně se ze začátku vejde šest nábojů, ale postupem času ji lze pomocí vybraných pracovních stolů a patřičných elementů vylepšovat a to nejen co se týče kapacity zásobníku, ale také rychlosti nabíjení a samotné kadence.

YouTube video

El Diablo

El Diablo je víceméně vylepšená verze klasického revolveru. Díky připevněnému optickému zaměřování lze s touto zbraní střílet na vyšší vzdálenost.

Ačkoliv disponuje v základu pouze kapacitou zásobníku jen pro jeden náboj, tuto “nevýhodu” vyrovná její extrémní účinnost, díky které lze zlikvidovat lidské nepřátele už na jednu ránu. Infikované lze zabít také jednou ranou, ale někdy se však může stát, že ani ta stačit nebude.

El Diablo se dá ve hře postupně vylepšovat.

YouTube video

Elliina pistole

Tato zbraň je vlastnostmi hodně podobná běžné 9mm pistoli, jen se od ní liší designem a z menší části i svými vlastnostmi, které při jejím užívání nejsou až tak výrazné.

YouTube video

Revolver

Revolver je Joelova primární zbraň a využívaná je hlavně během vzácných herních sekvencích. Její účinnost by se dala přirovnat ke klasické 9mm pistoli.

V jistých, ne zrovna jednoduchých momentech, se můžete setkat i s tím, kdy má váš revolver neomezené množství munice.

YouTube video

Shorty

Shorty je jednoruční krátká zbraň připomínající upilovanou brokovnici. Její vlastnosti jsou téměř totožné s brokovnicí, avšak munici má každá zbraň jinou.

Ve hře ji používají někteří přeživší, ale většinou ji mají ve své výbavě banditi, kanibalové, lovci a výjimečně i Světlonoši.

Ve výchozím provedení Shorty disponuje kapacitou dvou nábojů, ale průběžně může být kapacita zvýšena na šest.

YouTube video

Zbraně na blízko se skládají ze shluku tupých nebo ostrých zbraní.

U tupých zbraní je v průběhu boje provést více úderů (někdy například i pětkrát, záleží na odolnosti protivníka), kdy nepřátelského jedince musíte jednoduše ubít, protože po jedné ráně je na chvíli omráčen a následně je opět schopen bojovat.

U ostrých zbraní většinou postačí jeden šikovně mířený úder, respektive sek, což je vhodné při utajovaných a stísněných situacích, kdy nepřítele rychle zabijete a on nemá čas upozornit své případně další přítomné společníky.

YouTube video

Baseballová pálka

“Bejsbolka” je běžně sportovní vybavení ke hře zvané baseball. V sérii The Last of Us ale slouží tato hladce broušená dřevěná pálka výhradně a jen k likvidaci nepřátel – umlátíte jí v podstatě všechny lidské i infikované jedince, až na Bloatera samozřejmě.

Pálka se dá v průběhu hry samozřejmě vylepšovat a to přiděláním čepele, kdy se pálka mění na extrémně ničivou zbraň.

Vhodná je pro davovou konfrontaci kdy je máte málo munice nebo není čas přebíjet.

YouTube video

Dřevěné prkno

Dřevěné prkno je stavební materiál obdélníkového tvaru, běžně využívaného při výstavbě lidských příbytků.

V brutálním postapokalyptickém světě se však tato prkna stala smrtelnými zbraněmi přeživších, kteří nemají prostředky na to dostat se ke střelným a dalším zbraním.

Tyto hranoly a latě se válí po celém herním světě a jejich životnost je omezena na čtyři údery, pak se doslova roztříští. To však ale nemění nic na tom, že dřevěným prknem jednou ranou nepřítele naprosto omráčíte a dalšími přibývajícími ranami ho zabijete.

Prkno můžete ve hře vylepšovat připevněním čepele, která z něj udělá naprosto likvidační prvek – stačí jedna rána a je zle.

Dřevorubecká sekera

Sekera, typický to nástroj pro zpracování dřeva, je velice účinná smrtelná zbraň na krátkou vzdálenost. Disponuje poměrně velkou odolností a jednou ranou, kromě Bloatera, dokáže zneškodnit jakéhokoli nepřítele.

Po mačetě je to druhá nejvzácnější ostrá zbraň na blízko a její životnost je stanovena na osm seků, proto je rozumné používat ji střídmě.

YouTube video

Kapesní nůž

Kapesní nůž, jinak také vystřelovací nůž, je malá ostrá zbraň, kterou využívá zbraň a má jednu zásadní vlastnost – je to zbraň nerozbitná s neomezenou životností. Zároveň je to ale také jediná ostrá zbraň se kterou nezabijete na první ránu, proto je dobré před útokem s ní nepřítele nejdříve omámit cihlou nebo láhví.

YouTube video

Kladivo

Kladivo je nejen skvělý pomocník při kutilství, ale také je speciální ruční zbraní.

Krumpáč

Krumpáč je druh těžké motyky, sloužící běžně jako nástroj pro ruční zemní práce.

Tento jednoduchý nástroj, skládající se obvykle z dřevěné násady a dvoustranné ocelové části s hrotem na jedné a tenkým klínem na druhé straně, je ve hře brutální smrtící zbraní, které nekompromisně likviduje jednoho nepřítele za druhým.

Kudla

Kudla je tvořitelná zbraň na blízko, která vzniká spojením pojiva a čepele. Jedná se o obrannou zbraň využívanou pouze v určitých situacích (například utajená likvidace nepřítele rychleji než uškrcením) a nedá se používat v klasickém dlouhotrvajícím útočném módu.

Kudla se dá také využít k otevření zamčených dveřích, za kterými se pokaždé nachází velké množství hráčského vybavení (munice, medikamenty a spousta dalších), takže určitě nemá smysl si kudlu šetřit a je lepší ji z tohoto důvodu určitě obětovat.

Tato zbraň je výborná pro eliminaci všech lidských nepřátel a infikovaných jedinců, obzvláště Clickerů, protože ty ve hře nemáte šanci uškrtit. Bloatery s kudlou nezabijete nikdy.

Mačeta

Mačeta je dlouhá sečná zbraň, patřící do skupiny ostrých zbraní na blízko. Tento nástroj pro běžné prosekávání se zarostlou vegetací je postrachem všem nepřátel, jelikož jeden jediný úder s ní dokáže zajistit bleskovou a brutální smrt. Bloatery s ní ale jen tak nerozsekáte.

Mačeta je nejvzácnějším ostrou zbraní ve hře a její původní výdrž tří seků může být vylepšena až na šest.

YouTube video

Železná trubka

Železná trubka je tupá, ale velice účinná zbraň na blízkou konfrontaci s nepřítelem. Je to typická zbraň přeživších, lovců i Světlonošů a najít se dá hlavně na podlaze vybraných oblastí.

Trubka je velmi odolná a ve správných rukou dokáže nadělat pořádnou paseku. Má velký dosah a vylepšit se dá například připevněním čepele, tak jako je tomu u dřevěného prkna. Konečné tahy, způsobují smrt, jsou občas opravdu morbidní.

YouTube video

Házecí (jinak také házitelné) předměty jsou většinou primitivní věci sloužící k omráčení, odrovnání a nebo odpoutání pozornosti nepřátel.

Všechny tyto zbraně při dopadu na pevný povrch vydávají hluk, proto je vždy dobré zvážit dané situace, kdy je chcete použít.

YouTube video

Cihla

Cihly se nachází volně v celém průběhu hry. Jejich hození a následné rozbití slouží k odvedení pozornosti nebo omráčení nepřátel.

Důležité ale je brát v potaz to, že jakmile cihlu hodíte, narušíte tímto krokem předprogramované trasy nepřátel a tím jim umožníte chodit mimo ně.

S cihlou můžete i bojovat – stačí ji držet v ruce a nepřátele s ní jednoduše ubíjet (kromě Bloatera). Udeřit s ní ale můžete jen třikrát, pak se totiž rozbije na kusy.

YouTube video

Hřebíková bomba

Hřebíková bomba, zkráceně jen bomba, kterou ve hře vyrobíte skloubením čepele a výbušniny.

Bomba má podobu plechovky, ze které vyčnívají všemožné ostré předměty. Její aktivace probíhá v moment, kdy je váš nepřítel v její těsné blízkosti.

Zlikvidovat dokáže pouhopouhým jedním výbuchem poměrně velké množství nepřátel.

YouTube video

Dýmovnice

Dýmovnice mají podobu plněných látkových nebo papírových váčků a vyrobeny jsou za pomoci cukru a výbušniny.

Tato zbraň tak úplně zbraní není, protože nezpůsobuje žádné škody ani zranění. Je však skvělým pomocníkem pro zmatení lidských nepřátel – po tom, co váček exploduje se vytvoří silný kouřový mrak, který nepřátele naprosto dezorientuje a doslova oblbne. V tu chvíli se pro vás stávají snadným cílem.

Používat ji můžete například i v ohrožení, kdy potřebujete změnit pozici a nechcete, aby nepřátelé věděli, jakou novou pozici jste zvolili pro svůj úkryt.

Super vlastností je i to, že dýmovnice na určitý moment blokuje možnost využití echolokace, používané Clickery.

YouTube video

Láhev

Láhve se nachází volně v celém průběhu hry. Jejich hození a následné rozbití slouží k odvedení pozornosti nebo omráčení nepřátel.

Důležité ale je brát v potaz to, že jakmile láhev hodíte, narušíte tímto krokem předprogramované trasy nepřátel a tím jim umožníte chodit mimo ně.

YouTube video

Mina

Mina je vojenská zbraň, určená k pasivní likvidaci nepřátel. Funguje tak, že se aktivuje tím, když na ni nepřítel stoupne nebo o ni lehce zavadí, někdy k aktivaci stačí i otřesy okolí.

Zápalná láhev

Zápalná láhev, přezdívaná Molotovův koktejl, je improvizovaná explozivní zbraň, jejíž házení vás ve hře bude opravdu bavit.

Je to naprosto nejúčinnější zbraň pro okamžitou likvidaci jednotlivců nebo i většího počtu nepřátel. Po tom, co jsou nepřátelé potřísněni hořící kapalinou během několika vteřin umírají, kromě Bloatera, na následky extrémního popálení.

Tato zbraň lze vyrobit stejně jako zdravotní soupravu a to kombinací hadru (zde funkce zápalného knotu) a alkoholu (zde jako rozmetací prvek).

YouTube video

Lost Password